Mohu si přinést jídlo do kina?

Pokusili jsme se pro vás najít odpověď. Ti, kteří chodí do multikin častěji, již určitě vědí, jak to vlastně chodí. V prostoru, který kinu patří, sice nápoje, popř. popcorn nebo bonbony zakoupit můžete, ceny jsou však mnohonásobně vyšší. Tak například za obyčejnou lahev dobré vody, která běžně stojí nějakých 12 Kč, zde požadují 35 Kč, za ledový čaj 50 Kč apod.

Takové nehoráznosti nehodlám niwater-630789_960_720kdo z nás podporovat. Dejme tomu, že se pokusíte do kina pronést zelený čaj. Dívky trhající lístky, vás odmítne vpustit dovnitř. Argumentovat bude cedulí, která upozorňuje návštěvníky multikina, že do sálu je zakázáno vstupovat s nápoji a potravinami zakoupenými jinde než u nich.

Ale co třeba diabetici, kteří musí jíst v pravidelných časových intervalech? Odmítli by takového člověka vpustit dovnitř? Donutili by ho místo nakrájeného jablíčka pojídat každých třicet minut přeslazené lupínky a bonbony, když normální jídlo zde samozřejmě neprodávají? Není to trochu postavené na hlavu? Ještě by se dal pochopit zákaz úplný – žádné jídlo a pití, protože lidé jsou čuníci a dovedou pěkně ušpinit sedačky a podlahu, ale tohle?

Nebudeme to protahovat, kelímek s čajem i vaše osoba se nakonec do sálu dostane. Stačí argumentovat naší judikaturou.

Obrátili jsme se na odborníky s otázkou, zda mají provozovatelé kin na takovéto jednání právo. Nedochází zde náhodou ke konfrontaci se zákonem?

Odpověď jsme nedostali jednoznačnou. V podstatě neexistuje paragraf, který by tuto situaci jednoznačně řešil. Existují dva právní názory:

První se přiklání k zákonu o ochraně svobodného podnikání. To znamená, že vlastník/provozovatel služby si ve svých prostorách může stanovit podmínky poskytování služby dle svého uvážení, nesmí pouze porušit to, co je zákonem výslovně zakázáno. Takže je zcela na něm, zda se rozhodne prodávat lístky pod podmínkou, že návštěvníci nebudou do sálu vstupovat s nápoji od jiného prodejce.

Druhý pohled předchozí závěry vyvrací na základě toho, že jednotlivé návštěvníky nelze diskriminovat. Jak už jsem uvedla výše, měl by platit buď úplný zákaz nápojů a pití, nebo žádný.

Přesvědčivé argumenty mají obě strany, kdyby tuto causu řešil právník, záleželo by čistě na jeho vnitřním přístupu. Takže ano, pokud si donesete vlastní jídlo, máte šanci!

admin

View more posts from this author